21.9.2018

Urheiluoikeutta ja Bundesliigaa Münchenissä

Toimistomme urheiluoikeuden asiantuntijaryhmä, jäseninään allekirjoittanut sekä asianajaja Mikko Jalkanen, kävi viime viikonloppuna päivittämässä tietojaan ja hankkimassa uusia kokemuksia Urheiluoikeuden yhdistyksen järjestämällä opintomatkalla, joka suuntautui tänä vuonna Müncheniin. Matkalle osallistui 25 urheilujuridiikasta kiinnostunutta juristia eri puolilta Suomea.

Perjantaina 14.9. aamupäivän ohjelmassa oli vierailu paikalliseen urheilun alueorganisaatioon BLSV:hen (Bayerischer Landes-Sportverband e.V.), jossa saimme aluksi kuulla kattavan esityksen BLSV:n toiminnasta ja tehtävistä sekä saksalaisista urheilun järjestöistä ja organisaatioista yleisemminkin. Sen jälkeen urheiluoikeuteen erikoistunut asianajaja Dirk-Reiner Martens kertoi paitsi omasta urakehityksestään koripalloilijasta urheilujuristiksi myös siitä, millä tavoin urheiluoikeudelliset ongelmat voivat liittyä käytännössä lähes kaikkiin niin sanottuihin perinteisiin oikeudenaloihin – ehkä avioeroasioita lukuun ottamatta.

Martens on asianajotehtäviensä ohella toiminut muun muassa välimiehenä lukuisissa urheilun kansainvälisessä vetoomustuomioistuimessa (CAS) käsitellyissä asioissa sekä kehittänyt kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n välimiesmenettelyn. Martens sekä tilaisuuteen niin ikään osallistunut professori Christoph Vedder olivat mukana ratkaisemassa venäläisurheilijoiden CAS:iin tekemiä valituksia kansainvälisen olympiakomitean heille Sotshin olympialaisten jälkeen määräämistä kilpailukielloista. Tämä teema herätti yleisössä paljon mielenkiintoa ja keskustelua erityisesti todistustaakan jakautumisesta dopingasioissa. Iltapäivän ohjelmaan kuului tutustuminen jalkapalloseura Bayern Münchenin pääkonttoriin, jossa seuran päälakimies Michael Gerlinger kertoi suuren jalkapalloseuran toimintaan liittyvistä oikeudellisista ongelmista.

Jalkapallo oli myös lauantaipäivän teemana. Tutustuimme Allianz Arenalla sijaitsevaan FC Bayern Münchenin historiaa esittelevään museoon Erlebnisweltiin sekä osallistuimme opastetulle stadionkierrokselle. Päivän huipentuma oli Bayern Münchenin ottelu Leverkusenia vastaan. Kotijoukkue vei pisteet maalein 3-1, vaikka vierasjoukkueen maalia oli vartioimassa maajoukkueveskarimme Lukas Hradecky. Sunnuntain ohjelmaan kuului tutustuminen Olympiapuistoon, ja ennen kotiinlähtöä oli vielä aikaa nauttia auringonpaisteesta ja kesäisen lämpimästä säästä Münchenin keskustassa.

Urheiluoikeuden yhdistyksen järjestämien mielenkiintoisten vierailujen ja luentojen lisäksi myös inspiroivilla lounas- ja illallispöytäkeskusteluilla samoista asioista kiinnostuneiden juristien kanssa oli olennainen rooli osana onnistunutta opintomatkaa, jolle aurinkoinen München tarjosi erinomaiset puitteet.

Johanna Karvinen